Záchovná stomatologie nejčastěji zahrnuje ošetření zubního kazu, zubních kanálků či úrazů zubů. Hlavním cílem záchovné stomatologie je ošetřit zuby tak, aby dále sloužily a co nejdéle zůstaly ve Vašich ústech.
Pro úspěšné záchovné ošetření je nejdůležitější kvalitní diagnostika. Pro tu máme k dispozici kromě zkušených odborníků i panoramatický / kefalometrický rentgen a dentální CT. Díky tomu poskytujeme našim klientům 2D RTG a 3D CT snímky zhotovené špičkovým RTG přístrojem Cranex 3Dx od finské firmy SOREDEX s minimální čekací dobou, zpravidla na počkání.
Ošetření zubních kazů
Při ošetření zubních kazů je důležitá šetrnost ošetření tzn. odstranění pouze té části zubu, která je zničena kazem. Při jeho zjišťování používáme detektor kazu, který nám usnadňuje odstranění veškerých kazem postižených zubních tkání. Samozřejmostí při odvrtávání kazů je provádění těchto výkonů v lokální anestezii tzn., že ošetření je pro pacienta bezbolestné.
Pro zajištění suchého pracovního pole, používáme kofferdam, což je blána, která izoluje zub od slin a vlhkosti. Tato pomůcka je nezbytná pro zhotovení kvalitních a estetických výplní a u endodoncie (léčby kořenových kanálků).
Používáme tři typy výplňových hmot:
- Výplně fotokompozitní (bílé výplně)
- Výplně amalgámové
- Výplně skloionomerní
- Fotokompozitní výplně (bílé výplně, estetické výplně)
Jejich výhodou je estetika. Výplň je téměř nerozeznatelná od normálního zubu. Další výhodou je často mnohem menší preparace zubu, než by byla nutná u amalgámové výplně. Zhotovení kvalitní fotokompozitní výplně je časově náročné a od zubního lékaře vyžaduje preciznost a dodržení správného pracovního postupu. Pokud pacient chce, aby mu fotokompozitní výplně dlouho vydržely, měl by mít vysokou úroveň zubní hygieny. Samozřejmostí by pro něj měly být pravidelné návštěvy u zubní hygienistky.
Výplně skloionomerní
Tyto výplně jsou také bílé, ale nemají takovou mechanickou odolnost jako výplně fotokompozitní. Nemají také tak dobré estetické vlastnosti. Používáme je při ošetření dětských (mléčných zubů), jako dlouhodobé provizorní výplně.
Amalgámové výplně
V zubním lékařství se amalgámové výplně používají již dlouhodobě. Jejich výhodou při správném postupu a dodržení indikační šíře je nízké riziko vzniku sekundárních kazů. Nevýhodou je horší estetika. Často je také nutné preparovat větší část zubu pro ukotvení amalgámové výplně. Vzhledem k tomu, že se na zubech ošetřených těmito výplněmi při nevhodné indikaci často setkáváme s prasklinami a frakturami, snažíme je zhotovovat zcela výjimečně, a naopak je nahrazovat fotokompozitními výplněmi.